7 speciális műveleti egység a világ minden tájáról

7 speciális műveleti egység a világ minden tájáról

A különleges műveleti egységek a világ legfegyelmezettebb és legfélelmetesebb erői. Az egységek tagjai szigorú kiválasztási folyamatokon és képzéseken mennek keresztül annak érdekében, hogy a hagyományos erőkön túlmutató, nem hagyományos hadviselési feladatokat hajtsanak végre.

 

Soha nem fogja megtudni a nagyvilág a teljes igazságot arról, hogy mit értek el ezek az egységek, hiszen általában titkos hadműveletekben vesznek részt. Mégis nagy tisztelet övezi őket.

 

1. Kína – Snow Leopard Commando Unit

Korábban Sarkvidéki Farkasok néven ismert csapat katonái állhatatosságukról és a kemény körülmények közötti túlélési képességükről híresek. 5 éves titkos kiképzésen vesznek részt a tagok, a 2008-as Olimpiai Játékok idején a terrorizmus ellen harcoltak. Az egység tagjai gyors és pontos lövéseikről híresek. Erősségük még a kitartásuk és önfeláldozásuk. Minden egyes tagnak 1-2 évig kell szolgálnia a Népi Fegyveres Erőknél, valamint fizikai és pszichológiai vizsgálatokon is átesnek.

2. Nagy-Brittania – SBS

Az amerikai haditengerészet SEAL egységéhez hasonló harcosok az SBS katonák. Kiválasztásuk 4 hetes teszten alapszik, amely egyre nagyobb kihívást jelent az idő előrehaladtával. Ilyen például a 40 km-es menetelés.  Majd ezek után jön a kiképzés második szakasza. Ekkor sajátítják el a fegyverkezelést, dzsungel kiképzést, komplex harcokat és a túlélés elleni harcot. Csak ezek után lehetnek az elit csapat tagjai. Az SBS tagjai részt vettek az Al-Kaida, az ISIS és a tálibok elleni harcokban, valamint a világ több más részében is, mint például Líbiában és Sierra-Leonéban.

 

3. Lengyelország – GROM

A szó jelentése mennydörgés. Az egység legkiválóbb a túszok visszaszerzésében, mentési műveletek végrehajtásában. Rendkívüli fegyver és orvosi szakértelemmel rendelkeznek, emellett kiképzett ejtőernyősök, búvárok, pirotechnikusok is.

4. USA – Delta Force

Az amerikai hadsereg elitcsapata, a terroristák elleni harcokban kimagasló. A szárazföldi haderőnemhez tartozó antiterrorista egység, melynek kb. 400-450 tagja van (természetesen a pontos számok titkosak). Az új tagok kiképzése 25 hétig tart, 14-16 órás gyakorlatozással telik. Mesterien megtanulnak bánni az amerikai hadseregben használatos valamennyi fegyverrel, emellett ejtőernyős, mélytengeri búvár kiképzést is kapnak. Elsajátítják, hogyan használjanak fel bármit fegyverként, ezeket „nem konvencionális eszközként” említik.

 

 

5. Franciaország – Francia Nemzeti Csendőrség Intervenciós Csoportja (GIGN)

Valahol a SWAT és a Delta Force között említhetjük meg a világ egyik legtöbb terrorista ellenes bevetésen részt vett szervezetét. Küldetésük, hogy a lehető leggyorsabban elérjék a támadás helyszínét, majd ott elfogják vagy megöljék a támadókat, mielőtt még több vérontás történik.

Tréningprogramjuk hírhedten brutális, 14 hónapig tart. Volt rá példa, hogy a 120 jelentkező közül az első két hét után már csak 18-an bírták a kiképzést. A több hónapos gyakorlatozás során elsajátítják profi szinten búvárokodás, fegyverkezelést, szabadkezes harcot és persze az ejtőernyőzést is.

6. Izrael – Sayeret Matkal

A „269-es egység”, rendkívül titokzatos katonai műveleti egység, szinte legendás a harcosok között. 1957-es megalakulása óta számtalan túszejtést és terrorista akciót akadályozott meg a szervezet. Leghíresebb akciójuk az 1976-os entebbei túszmentés. 1976. július 4-én szabadították ki az Izraeli Védelmi Erők kommandósai az ugandai főváros, Kampala repülőterén őrzött 102 túszt, akiket korábban palesztin és német terroristák ejtettek foglyul egy francia utasszállító repülőgép eltérítése során. A tárgyalások egy hétig tartottak, viszont maga a mentési akció 51 perc alatt elzárult. Egy izraieli katona, az osztag parancsnoka halt meg, a túszokat kiszabadították.

 

7. Oroszország – Spetsnaz

Az orosz hadseregben a Spetsnaz olyan, mint az amerikai Delta Force. Elit csapat, csak válogatott katonák kerülhetnek a csapatba. A szárazföldi egységek különleges műveleti alakulatainak összefoglaló elnevezése a Spetsnaz, mely több különleges alakulatból és kommandós egységből áll. Kiképzésük alatt a céljuk, hogy a legdurvább bevetéseken is hideg fejjel tudjanak gondolkodni a katonák, ezért kemény helyzetekbe hozzák őket. A fizikai teljesítőképességük határait feszegető gyakorlatok mellett, az újoncok idegeit is kikészítik.

Egyik kedvenc gyakorlatuk az egész napos megterhelő kiképzés után az, hogy éjszaka a katonáknak egy „kémet” kell üldözniük, a rohanás végén egy épülethez érnek, ahol a vaksötétben kell haladniuk. Mire rájönnek hol vannak, már szinte az életükért küzdenek. Egy vérrel teli labirintusban kell megtalálniuk a kiutat, méghozzá úgy, hogy hol derékig, hol nyakig kell gázolniuk a ragadós vérben. Mire rájönnek, hogy miben haladnak, addigra rájuk eresztik a harci kutyákat és az ajtókat is bezárják. Aki ezt a gyakorlatot kibírja nem pihenhet, hiszen a Spetsnaz alapszabálya, hogy a vérfürdő utánra kell a kiképzés fizikailag legmegterhelőbb részét hagyni.