Cargo nadrág

Cargo nadrág

1938-ban a Brit hadsereg forradalmian új típusú harci egyenruhát hozott létre (BDU), mely magában foglalt egy olyan nadrágot, melyet hatalmas térképtartó zsebet kapott és az elsősegélynyújtó eszközök elhelyezésére alkalmas zsebet a jobb felső csípő résznél. Ez volt a Cargo nadrág.


A második világháború idején William P. Yarborough őrnagy – aki az amerikai hadsereg 82. légtérosztályának parancsnoka volt – a nadrág viselése során úgy ítélte meg, hogy lehetne még javítani és módosítani az egyenruhán úgy, hogy az ejtőernyősök igényeinek megfelelő legyen. Az őrnagy elégedetlen volt az ejtőernyősök ugróruhájával, hiszen az nem volt más, mint egy szokásos gyalogsági egyenruha. Yarborough ennél jóval funkcionálisabb ruhát tervezett az ejtőernyővel ugró katonák számára, melyben a felső részen négy óriási zseb, a nadrágon pedig két hatalmas térképzseb volt megtalálható. Ezek már megfelelőek voltak arra, hogy az ugrások alkalmával szükséges eszközöket eltárolják bennük.

Az ejtőernyősöknek gyakran több helyre volt szükségük, hiszen olyan tárgyakat is magukkal vittek, mint a gránátok, lőszerek, melyet főként hátizsákjukban tároltak. Viszont ahhoz, hogy nagyobb eséllyel legyenek képesek túlélni a bevetéseket, további dolgokat kellett magukkal vinniük, ami sokszor már nem fért a zsákba. Ezért volt praktikus számukra a számtalan mély zseb, mert így még több élelmet, lőszert voltak képesek eltárolni.

Az amerikai hadsereg a felújított ugróruhát – annak hatékonyságát felismerve – 1943-ban rendszeresítette az összes csapat számára, M-1943 néven. Később a nadrágot tovább tökéletesítették más formájú zsebeket kapott. 1960-ban azután Yarborough a vietnámi harcok alatt újratervezte a nadrágot és még több, összesen 7 db zseb került az új modellre.

A 70-es években nem vált túl népszerűvé a civil emberek és a veteránok körében a Cargo nadrág, mivel a vietnámi háború rossz emlékét idézte fel sokakban. Később a 80-as, 90-es évekre már halványultak ezek az emlékek, lazább lett a ruhaviselet is, ezért egyre többen kezdték ezt a praktikus, kényelmes nadrágfazont viselni. Az azóta eltelt évek során egyre inkább népszerűvé vált a Cargo nadrág, hosszú és rövid változata egyaránt, például olyan szubkultúrák is magukénak ismerhetik el, mint a deszkásoké, de előszeretettel viselik a horgászok, vadászok is.

A mindennapi divat részévé vált a Cargo nadrág, divattervezők sora választotta terveihez ezt a fazont. Olyan márkák is elkészítették saját változatukat, mint például az Undercover, Julius, Acronym és természetesen az Alpha Industries, mint volt katonai beszállító, szintén több nadrágjánál használja a sok zsebes megoldást.


Nézz be webáruházunkba és Váci úti üzletünkbe, ahol többféle nadrág közül választhatsz.