KOPASKA – Nincs olyan akadály, amelyet nem lehet legyőzni

KOPASKA – Nincs olyan akadály, amelyet nem lehet legyőzni

” Tan Hana Wighna Tan Sirna „, azaz Nincs olyan akadály, amelyet nem lehet legyőzni, az Indonéz hadsereg különleges műveleti egységének, a Kopaska-nak a mottója. Az Indonéz Nemzeti Fegyveres Erők (TNI) három fő részre oszlik, a hadsereg, a haditengerészet és a légierő kötelékeire. Korábban megszállt nemzetként nem véletlen, hogy igen képzett katonasággal rendelkeznek, amely számos elit csapatot is kiképzett és fenntart. Az elit erőkön kívül maroknyi különleges műveleti egységgel is rendelkezik, melyek közül az egyik ismert csapat, a KOPASKA. A haditengerészet SEAL egységéhez tartozó egység fő feladata a víz alatti műveletek, az ellenséges hajók megtámadása, és a foglyok kiszabadítása. Békeidőben VIP személyek biztonságára felügyelnek.

Ebben a rövid videóban láthattok néhány részletet azokból a feladatokból, melyekkel naponta szembesülnek az egység katonái.

 

A haditengerészet katonái közül választják ki a kiképzésre jelentkezőket, amellett, hogy kiválóan képesek a vízben, víz alatt is teljesíteni, szárazföldön és levegőben is verhetetlenek.

 

Hivatalosan 1962. március 31-én jött létre a KOPASKA egység. A korai tagokat az USA-ban képezték ki, ezért is érezhető a hasonlóság a modern Navy Seal csapatok és a Kopaska egység között. Emellett azonban sokuk a Szovjetunióban is kapott kiképzést. Az első években nehéz volt a toborzás, mivel kevés képzett tengerészgyalogos volt, aki átadhatta volna a tudást.

 

Jelenleg az egységhez való jelentkezés feltételei az alábbiak:

  • az indonéz haditengerészet tagja legyen,
  • legalább 2 évet szolgált már a haditengerészet valamelyik egységénél,
  • fizikai állóképessége kiváló,
  • a speciális pszichológiai tesztet teljesíti,
  • megfelel a különleges víz alatti teszteken és próbákon

Akik mindezeknek a feltételeknek megfelelnek, bekerülnek a Kopaska Képzési Központjába, ahol további kiválasztási folyamat kezdődik. Az évente 300-1500 jelentkező közül csak 20-36 kezdheti meg a kiképzést. A néhol embert próbáló feladatokat sokan nem bírják elviselni, így évente van, hogy egy embert sem vesznek át az egységbe. Azonban, ha kibírják a kiképzést, akkor is csak évente max. 20 katonát vesznek fel a csapatba.

A kiképzés 10 hónapot vesz igénybe, négy részre osztva: fizikai állóképesség, alap víz alatti képzés, kommandós kiképzés, és ejtőernyős edzések. Az első időszakban nagyon durva feladatokat kapnak a jelentkezők, napi fizikai edzésprogram során a kiképző véletlenszerűen választja ki a gyakorlatokat. Az edzés során a futás, menetelés, üldözés, úszás, stb. feladatok kerülnek napirendre. Az első szakasz utolsó hetében egy próbán bizonyíthatnak a tanulók, a végsőkig próbálják feszíteni a fizikai és pszichológiai határokat. Miután ezen túljutott a jelentkező a további három szakaszban túlélési technikákat, harci úszást, tengeralattjáró torpedócsövén való beszivárgást, hosszú távú küzdelmet és még rengeteg egyéb dolgot tanulnak meg.

Az egység fegyverei alkalmazkodtak a sós vízes környezethez. Pisztolyokat, szigonyt, mesterlövészpuskákat használnak, búvárfelszerelésük könnyű, emellett felfújható csónakokat, halk vizi járműveket alkalmaznak. Egyenruhájuk számukra 2006-ban kidolgozott terepmintával készült, melynek neve „Kopaska Digital”. A sokrétű álcázás elengedhetetlen kelléke a jó egyenruha.

 

Küldetéseik között főként a kalózok elleni harc, a VIP biztonság és Indonézia körüli területek védelme.