Az általános felfogásban nem számít kifejezetten női szakmának a repülőgép-pilóta, még napjainkban sem. Azonban ha kicsit utána olvasunk, rájövünk, hogy a repülés kezdetétől jelen vannak a nők ezen a területen, ráadásul nem is akármilyen teljesítménnyel.
A 18. század jelölhető ki a repülés kezdeti szakaszának, mely még a hőlégballonnal történő kezdeményezések időszaka volt. Már ebben a korai fázisban is volt női érdeklődő a kibontakozóban lévő érdekesség iránt. A Windows To World History szerint az első nő, aki felröppenhetett a levegőbe egy hőlégballonnal a francia Élisabeth Thible volt. Érdeklődésére való tekintettel bátorságáról és kalandvágyáról híresült el a maga korában.
Thiblé érdeklődését még követték páran, azonban igazi repülőgépet csak két évszázad múlva, a 20. század elején Therese Peltier vezetett. Ebben az értelemben Peltier az első női pilóta. Azonban Peltier teljesítménye nem könyvelhető el hivatalosnak minden tekintetben, ugyanis a Rubicon történelmi magazin szerint az első jogosítvánnyal is rendelkező női pilóta Raymonde de Laroche volt.
Laroche kora hírességévé vált, mivel számos repülési rekordot állított fel, valamint rengeteg repülős bemutatót is tartott. A bemutatók során még Budapestre is ellátogatott. Laroche kalandvágya túlmutat az eddigi női pilótákén, mivel az elsők között nyújtotta be jelentkezését katonai szervhez. Az I. világháború kezdetén a francia légierőhöz jelentkezett, azonban a korszellemből fakadóan nemére való tekintettel elutasították azt.
Az 1910-es évek leghíresebb pilótája a La Manche-csatornát elsőként átrepülő Harriet Quimby volt az Indóház vasúti magazin szerint. Ő már legendás hírnévre tett szert eredményeivel a repülés történetében. Quimby teljesítményének emlékét napjainkban is őrzi a női aviatikusok világmozgalma, a Woman in aviation.
A repülés kezdeteinél megjelenő hölgyek sorát tekintettük át jelen cikkben. A következő cikkekben a katonai szerveknél megjelenő női pilótákkal, majd pedig a magyarországi női pilótákkal fogunk foglalkozni.