Ötletek, hogyan úszhatjuk meg a sportsérüléseket túrázás során

Ötletek, hogyan úszhatjuk meg a sportsérüléseket túrázás során

Használd tippjeinket és légy biztonságban a terepen.
A legfontosabb minden túra megkezdése előtt a biztonság és a felkészülés. Attól még, hogy valaki tapasztalt túrázó nem válik immunissá a sérülésekkel szemben. Függetlenül attól, hogy hányszor mászott már hegyet, járta be az ösvényeket, mindenki véthet hibát, kerülhet problémás helyzetbe.
Mielőtt a túraútvonalon elindulunk megfelelően be kell melegítenünk izületeinket, izmainkat, ezzel a pár perces mozgással már sokat tettünk azért, hogy bizonyos sérüléseket elkerüljünk.

Ruházat
Mindig figyeljünk arra, hogy megfelelő ruházatban induljunk útnak. Az erdő fái alatt hűvösebb az idő még nyáron is, az utunkba kerülő hegyeket, élesebb sziklákat megmászva pedig a hosszú szárú nadrágok tehetnek jó szolgálatot. Célszerű vízlepergető anyagokból készült felső ruházatot viselnünk, hogy egy hirtelen jött záporban se ázzunk bőrig.
Elkerülhetetlen beruházás egy strapabíró bakancs megvásárlása is.Figyeljünk arra, hogy a cipő talpa masszív legyen, jól tapadjon a talajhoz. A túrázok egyik gyenge pontja a boka, így a bakancs választásakor ügyeljünk ennek a résznek a megfelelő tartásáról.

Lazítás
Lankás tájakon nagyobb igénybevételnek van kitéve a comb és a térd, így mielőtt elindulunk a meredek emelkedőn vagy lejtőn célszerű 30 másodpercig ellazítani lábaink izmait. Ezzel csökkenthetjük az izomsérülések kockázatát.
Fitness szakemberek javaslata szerint a sík terepen lazítsuk el vállainkat karjaink előre-hátra lengetésével.
Néhány egyszerű gyakorlattal tovább óvhatjuk izületeinket a túra során:
–    comb és térd: Az egyik lábunkat hajlítsuk be hátrafelé, és kezünkkel húzzunk felfelé 15 másodpercig.  Ismételjük a másik lábunkkal ugyanezt.
–    boka: Körkörös mozdulatokkal mozgassuk a lábunkat jobbra-balra. A bakancsot előbb vegyük le, hogy szabaddá váljon a bokánk.
–    gerinc: Különösen fontos a gerinc megmozgatása, főleg akkor, ha nehezebb hátizsákot cipelünk. Nyújtsuk ki a karunkat egyenesen és támasszuk meg egy fa törzsén, majd hajlítsuk előre a törzsünket egészen addig, míg fülünk egy vonalba nem kerül kinyújtott karjainkkal.
–    nyak és váll: kezünket kulcsoljuk össze a hátunk mögött, majd húzzuk ki erősen a hátunkat, közben pedig nézzünk előre és fejünket előre-hátra mozgassuk.
Ha mégis megtörténne a baj
A legnagyobb figyelem mellett is bekövetkezhetnek kisebb sérülések, ezek kezeléséhez mindig tartsunk magunknál egy kis elsősegély csomagot. Sportboltokban kaphatóak előre elkészített csomagok, de akár magunk is megvásárolhatjuk a szükséges felszerelést bármelyik gyógyszertárban.
Indulás előtt mindig győződjünk meg arról, hogy az alábbiak nálunk legyenek:
–    kötszerek, több méretben
–    steril kötszer nyílt sebekhez
–    géz
–    olló
–    fájdalomcsillapítók, aszpirin és ibuprofen tartalmú szerek
–    allergia gyógyszer, kálcium tabletta
–    jégakku
Hosszabb túrázásnál még akár életmentő is lehet, ha magunknál tartjuk ezeket az eszközöket:
–    éles kés
–    zseblámpa
–    gyufa
–    gyapjú takaró
–    iránytű
Ezeken túl a víz elengedhetetlenül fontos, vészhelyzet esetére legyen nálunk GPS, telefon és papír térkép is.

Ne feledjük a biztonság az első és utána jöhet a KALAND!