Az Egyesült Államok Kongresszusa 1998-ban döntött úgy, hogy minden év szeptember harmadik hetének péntekét a háborús fogvatartottak és az akcióban eltűnt katonák emlékének szenteli. A mai napon mi is az eltűnt katonákra emlékezünk. Az Alpha Industries tisztelgésének jeléül készített több modellt is, mellyel tiszteletüket fejezik ki eltűnt katonák előtt.
A POW/MIA jelentése
POW: Prisoners of War, vagyis hadifoglyok, míg a MIA: Missing in Action, ütközetben eltűnt személyt jelent.
Az Egyesült Államokban a mai napig rengeteg kérdés tisztázatlan a vietnámi háborúval kapcsolatban. Többek között az is, hogy vajon valamennyi hadifogoly hazakerült-e az 1973-as békekötés után, vagy esetleg egyeseket politikai okokból illetve csupán felelőtlenségből hátrahagytak. Vannak arra utaló jelek, hogy akár több százan a békekötés után is életben voltak és Vietnámban ragadtak. Miután Nixon elnök kijelentette, hogy valamennyi amerikai katonát sikerült hazahozni, igen kellemetlen és botrányos lett volna, ha Vietnám elismeri, hogy még maradtak katonák az országban. Egyes elképzelések szerint a hátrahagyottak akár még 10-15 évig is élhettek hadifogolyként, miután kezdett kínossá válni jelenlétük, vélhetően valamennyiüket kivégezték.
Arra utaló bizonyítékot több esetben is találtak, hogy a békekötés után is maradtak még hadifoglyok Vietnámban, azonban a Pentagon igyekezett minden esetet eltussolni. Az amerikai pilótákat kiképzésük során arra oktatták, hogy amennyiben fogságba esnek próbálják meg hollétüket oly módon jelezni, hogy a nevüket vagy azonosító számukat formálják meg a növényzetből. A műhold felvételeken így könnyen meghatározhatják majd tartózkodási helyüket. A Pentagonban az elemzők találtak is ilyen jelzéseket a felvételeket, azonban mindig azzal magyarázták a jelenséget, hogy a növényzet és a fény-árnyék játéka okozza azt. Egy alkalommal viszont az elemző megtagadta ennek leírását és ekkor külső szakértőt hoztak a vizsgálat elvégzésére, aki a Pentagon számára kedvező eredményt hozott ki a felvételekből.
Sokan a mai napig nem hiszik, hogy minden hadifogoly hazakerült és egy hatalmas összeesküvést látnak a háttérben. Az 1998-as döntés azért valamelyest alátámaszthatja elméletüket, bár a Kongresszus nem konkrétan a vietnámi eset kapcsán hozta meg döntését. Az akcióban eltűnt katonák sorsa minden háborúban az egyik leginkább felkavaró esemény.
A vietnámi háború után egyébként az USA Védelmi Minisztériuma létrehozott Thaiföldön egy Központi Azonosítási Laboratóriumot, mely elkészítette a POW/MIA listát. Később számos család és támogatójuk kérte, hogy hozzák nyilvánosságra ezt a listát. A támogatók létrehozták a Nemzeti Liga nevű csoportot, ami elszámolást várt el az USA kormányától. A szervezet még a vietnámi háború idején, 1971-ben alkotta meg az ikonikus zászlót, mely szimbolumává vált a POW/MIA mozgalomnak. Az amerikai filmek témájául is sokszor választották a vietnámi háborúban eltűnt katonák történetét, gondoljunk csak a Rambó sorozatra, vagy Chuck Norris filmjeire.
Az Alpha Industries támogatja a POW/MIA szellemiségét, ennek kapcsán elkészítettek néhány kabát modellt, köztük az POW/MIA MA-1 Flight Jacket-et, mely tovább őrzi az eltűnt katonák emlékét. Tisztelgés ez részükről a hősök és családjaik előtt.
Forrás: www.wikipedia.org