Tisztítási tudnivalók Alpha ruházathoz

Tisztítási tudnivalók Alpha ruházathoz

A különleges Alpha dzsekiket körültekintően kell tisztítani, hogy a speciális anyag ne károsodjon, megőrizze tulajdonságait. A katonák számára rendszeresített dzseki lángálló nomexből készül, amely sokkal drágább mint a nejlon. A mindennapi, utcai viseletre a nejlon azonban megfelelőbb. A kabátok bélése poliészter. Mosógépes mosás esetén a nejlon dzseki bélése összeesik és a vízlepergető külső elveszti víztaszító képességét. Erre hívja fel a figyelmet a dzsekiben lévő „mosási kresz”.

Ruhatisztítás lépésről lépésre

1. Olvassuk el az utasításokat


Az első és legfontosabb lépés a tisztítás előtt az Alpha ruhákkal kapcsolatos utasítások áttanulmányozása. A ruházati címkén vagy az Alpha Industries weboldalán található információk segítségével megtudhatjuk, hogy milyen anyagból készült a ruha és milyen módon javasolt tisztítani. Ez segít elkerülni a nem megfelelő tisztítási eljárásokból eredő károkat.

2. Kézi mosás


Ha az Alpha ruha anyaga kifejezetten érzékeny vagy speciális kezelést igényel, érdemes kézzel mosni. Töltse fel egy mosómedencét vagy mosdót langyos vízzel, majd adjon hozzá enyhe mosószert. Áztassa be a ruhát a vízbe, majd finoman dörzsölje át, különös figyelmet fordítva a piszkos foltokra. Ezután öblítse le alaposan és óvatosan nyomkodja ki a felesleges vizet. A ruhát helyezze sík felületre, hogy természetes módon száradjon.

3. Gépi mosás


Néhány Alpha ruha gépi mosható, de itt is fontos betartani az utasításokat. Használjon enyhe mosószert és válassza a kímélő vagy ruhákhoz ajánlott programot. Ne felejtse el bezárni az összes cipzárt és tépőzárat, hogy elkerülje a szövetek megsérülését. A mosás befejeztével vegye ki a ruhát azonnal a mosógépből, és terítse ki, hogy megszáradjon.

4. Folteltávolítás


Ha a ruhára folt került, azonnal reagáljon és távolítsa el a foltot. Használjon enyhe mosószert vagy folteltávolítót, és finoman dörzsölje át a foltot. Mindig végezzen egy apró tesztet az anyagon láthatatlan területen, hogy megbizonyosodjon arról, hogy az adott tisztítószer nem fogja megrongálni a ruhát. Továbbá, kerülje az erős vegyszereket vagy fehérítőket, mivel ezek károsíthatják az anyagot.

5. Szárítás és vasalás


Az Alpha ruhák többsége nem igényel vasalást, mivel a katonai stílusra jellemző a könnyed lazaság. Ha azonban szükséges, használjon alacsony hőfokot és vasalja az anyagot kifordítva. A ruhákat szárítás előtt mindig ellenőrizze az utasításokat, mivel néhány darab szárítógépbe nem tehető, és csak természetes módon szárítható. Ha szabadban szárítja a ruhákat, ügyeljen arra, hogy közvetlen napfénytől óvja azokat, hogy elkerülje a színfakulást.

Alpha dzseki tisztítása

A fényes Alpha nejlon dzsekit a vegytisztítás ugyan kíméletesen tisztítja, azonban a termék veszít víztaszító tulajdonságából. Tisztítás után célszerű tiszta vízzel ujjainkról lefröcskölni a dzsekit és amennyiben a vizet a dzseki beszívja, akkor a víztaszító réteg utólagos pótlására javasoljuk a HOLMENKOL Textile Proof spray-t.

( A felületet vékonyan, egyenletesen fújjuk be. Az impregnáló szer első látásra megváltoztatja az anyag színét, de fél órás száradás után a színkülönbség eltűnik és visszaáll az eredeti árnyalat.)

Mosás jele a címkén

A nedves kezelések (gépi, illetve kézi mosás, beleértve az áztatást, előmosást, mosást, öblítést és a víztelenítést – centrifugálást – is) jelképe egy vízzel teli teknő. A megengedett legnagyobb kezelési hőmérsékletet a jelképben feltüntetett számérték jelzi. A teknő jelkép alatt elhelyezett 1 vonal kíméletes, a 2 vonal fokozottan kíméletes mosóprogram alkalmazására hívja fel a figyelmet. Ha a jelkép teknőbe merített kezet ábrázol, akkor ez azt jelenti, hogy a termék csakis langyos vízben, kézzel mosható.
A mosás közben, illetve mosás után alkalmazott fehérítés jelképe az egyenlő oldalú háromszög. Korábban Cl betűjelet helyeztek el a háromszögben, ami a klóros fehérítést tiltotta, de ma már más fehérítőszerek is széles körben használatosak. Az üres háromszög most mindenféle (klóros, peroxidos, nátrium-perborátos, perecetsav tartalmú stb.) fehérítés engedélyezését jelenti. Ha csak a klóros fehérítést kell tiltani, ezt a háromszögben elhelyezett, a háromszög belsejében a háromszög bal oldalával párhuzamos két vonal jelzi. Ha semmilyen fehérítés nem alkalmazható, ezt a háromszög teljes kitöltésével és X alakú áthúzásával jelzik.

Szárítás jele a címkén

A szárítás jelképe a négyzet. A textíliák esetében többféle szárítási mód ismeretes és használatos, ennek megfelelően kell ezt a jelet kiegészíteni. A dobos szárítógépben (tömblerben) végzett szárításra a négyzetben elhelyezett kör utal. Itt a négyzet alatt elhelyezett 1 vízszintes vonal kíméletes, 2 vízszintes vonal a fokozottan kíméletes szárító program alkalmazására hívja fel a figyelmet. A körben elhelyezett 1 pont alacsony (50 °C), a 2 pont közepes (70 °C), a 3 pont magas (90 °C) hőmérsékletű szárítást engedélyez.

Hőmérséklet jele a címkén

Abban az esetben, ha nincs egy pont sem a körben, akkor ez azt jelenti, hogy a hőmérsékletre vonatkozóan nincs megkötés. Ha a kör teljesen ki van töltve, nem szabad fűtést alkalmazni. A centrifugálást követő, szárítókötélen történő szárítás engedélyezését a négyzet felső részébe rajzolt ív mutatja. Ha a szárítást a centrifugálás mellőzésével, lecsepegtetéssel (pl. vállfára akasztva) kell végezni, ezt a négyzetbe rajzolt három függőleges vonal jelzi. A négyzetben elhelyezett vízszintes vonal fektetve történő szárítást jelent. Ha a négyzet bal felső sarkában két 45°-ban dőlő vonal van, ez azt jelenti, hogy a terméket napfénytől védve (árnyékban) kell szárítani.

A száraz vagy gőzöléses vasalás jelképe a kézi vasaló. a háztartási vasalás körülményeire vonatkozik. A vasaló rajzában elhelyezett pontok a megengedett maximális hőmérsékletre utalnak: 1 pont 110 °C, 2 pont 150 °C, 3 pont 200 °C hőmérsékletű vasaló használatát engedélyezi.

Vegytisztítás jele a címkén

A vegytisztítás jelképe a kör. a vegytisztításra vonatkozó útmutatások jelképe, de a szerves oldószerrel való kezelés mellett a kapcsolódó víztelenítésre és szárításra is vonatkozik. Az alkalmazható oldószerre a körben elhelyezett betű utal. A korábbi „A” jelzés, ami minden oldószer használatát megengedte, megszűnt. Az „F” betű a tisztításra alkalmas szénhidrogének, a „P” betű a perklór-etilén (tetraklór-etilén) alkalmazását és az „F” betű által engedélyezett oldószerek használatát is engedélyezi. Tilos a fluor-klórozott (freon-) származékok használata, mert ezek erősen szennyezik a környezetet. „W” betű jelzi, ha a tisztító üzem speciális berendezéssel végzett kezelésként környezetkímélő, vízzel végzett nedves eljárást alkalmazhat a termék tisztítására. A kör alatt elhelyezett 1 vonal itt is kíméletes, a 2 egymás alatti vonal fokozottan kíméletes kezelésre hívja fel a figyelmet.

Valamennyi jelképre vonatkozik, hogy az X alakú áthúzás az adott kezelés teljes tiltását jelenti (ez a fehérítés teljesen kitöltött háromszög jelképét is kiegészíti).

Alábbiakban látható néhány címke:

CWU45 dzseki címkéje: THE JACKET IS NOT TO BE LAUNDERED = A DZSEKI NEM MOSHATÓ

THE JACKET IS TO BE DRY CLEANED ONLY = A DZSEKI CSAK VEGYTISZTÍTHATÓ)

 

Ez a kép az N-3B parka címkéjéről készült. Alul láthatók a mosási  szimbólumok, mely szerint a dzseki nem mosható géppel, nem fehéríthető, nem vasalható, hanem csak vegytisztítható, mégpedig perklór etilénnal.

DRY CLEAN ONLY = CSAK VEGYTISZTÍTHATÓ

DO NOT TUMBLE DRY WITH SYNTHETIC FUR TRIMMING = CENTRIFUGÁLÁSKOR A MŰSZŐR CSÍKOT TÁVOLÍTSUK EL A KAPUCNIRÓL.)

 

 

MA1 dzseki címkéje: DRY CLEAN ONLY = CSAK VEGYTISZTÍTHATÓ)

(Egy pamut dzseki címkéje. Mosógépben 40°C-on mostható, vasalható, nem centrifugázható. Vegytisztítható.)

WASH SEPARATELY OR WITH SIMILAR COLOURS = KÜLÖN MOSANDÓ VAGY CSAK HASONLÓ SZÍNŰEKKEL EGYÜTT.

TURN INSIDE OUT FOR WASHING AND IRONING = KIFORDÍTVA MOSANDÓ ÉS VASALANDÓ)

(Pamut pulóver címkéjén olvasható: Géppel mosható 40°C-on. Fehéríteni nem szabad. Centrifugázható, vasalható, vegytisztítható.)