Új hadviselés – pilóta nélküli drónok

Új hadviselés – pilóta nélküli drónok

Hamarosan elérkezik az ideje annak, hogy hús-vér emberek feláldozása nélkül nyerjünk meg egy háborút. Manapság, amikor már az olimpiai játékok közé készülnek felvenni az e-sportokat, nem is kell ezen meglepődnünk. Eddig csak a fantasztikus filmekben találkozhattunk hasonló ötletekkel, mára azonban egyértelművé vált, hogy ebbe az irányba fognak fordulni a hadiipar fejlesztései.

 

A „REMOVE BEFORE FLIGHT” szalag itt is megtalálható

Az USA hadserege több éve használ már pilóta nélküli drónokat, azzal a céllal, hogy a távol-keleten található célpontokat – főként a terroristák búvóhelyeit – szinte észrevétlenül megközelítse és a megfigyelés mellett kiiktassa az ellenséget.

A pilóta nélküli repülőgépek kifejlesztését az amerikai hadsereg kezdte meg a 20. század első felében, bár ezek az eszközök szinte alig hasonlítottak a mai könnyű, kis méretű szerkezetekhez. Azóta több helyszínen is bevetették a páncéltörövel felszerelt drónokat, többek között Bosznia, Irak, Koszovó, Afganisztán területén. Felfegyverzett drónokkal tették ártalmatlanná a tálib vezetők legtöbbjét.

Akit érdekel a drónokkal történő hadviselés, javasoljuk megtekintésre a „Drón” című filmet”, melyben a főszereplő a CIA drónkezelője, vagy az „Arctalan ellenség” című filmet, melyben a főszereplő Ethan Hawke az USA hadseregének drónpilótájaként napi 12 órában, az amerikai sivatagban található katonai bázison székében ülve dönt arról, hogy a világ másik végén kit küld a halálba. Nagyon érdekes látni, ahogyan a műszak végeztével hazamegy a családjához, játszik a gyermekeivel, majd másnap újra beül egy zárt konténerbe, ahol a drónt irányítják. Egy bevetés alkalmával – amikor gyermekek élete is veszélybe kerül – azonban ő is elgondolkodik azon, hogy a lesből, láthatatlanul – szinte hátba támadva az ellenséget – harcolni, vajon nem ugyanolyan-e, mint egy terrorcselekmény.

Részlet a filmből

A drónok használata ugyan nagyon kényelmesnek tűnhet, hiszen a használó hadsereg saját emberáldozata a nullával egyenlő, viszont morális kérdéseket szép számmal felvet. A drónhasználat sok kritikusa érvel többek között a filmben elhangzó gondolatokkal, valamint arra is rámutatnak, hogy a drónokkal folytatott hadviselés hosszabb ideig tarthat egy emberáldozatokat is követelő klasszikus háborúnál, hiszen kevésbé érdekeltek az országok a lezárásra és főként pénz kérdése lesz, meddig is tartanak a harcok.

Mindenesetre a drónok kifejlesztésével a katonaságon kívül az emberiség is rengeteget nyert, gondoljunk a számtalan felhasználási lehetőségre, mint például a drónokkal történt videó, fénykép felvételek készítése, a hamarosan bevezetésre kerülő csomagszállítás, természeti katasztrófák megfigyelése, vagy a természetvédelemben nyújtott segítségük.